22.10.2021

Yase Ming

BESTE

Akşam tamirciden arabamı almak için İkitelli Organize Sanayi Sitesi'ne gittim. Usta yaptığı işlemleri anlatırken içimden koyun gibi mee'lemek geldi. Ancak dört yıl mühendislik okumuş, ondört yıllık şoför olaraktan kafamı periyodik olarak aşağı yukarı sallayarak "hmmm, hmmm, hmmm, evet, hmmm," efektleriyle dinledim kendisini. Sadece arada "motoru rektifiyeye soktuk" cümlesi tanıdık geldi!

Arabayı teslim alıp yola koyuldum. Radyonun şifresini bilmediğimden kendi kendime türkü söylemeye başladım, doğal olarak kendi yöremin türkülerinden.

"Başındaki yazmayı da sarıya mı boyadın,
Neden sararıp soldun da sevdaya mı uğradın
Tokat'tan mı geliyon da yar sen Almuslu'musun,
Yar ben sana varacaam da söyle namuslu musun,
..."
(Bu türkünün analizini sonraki yazılarımda yapmayı düşünüyorum.)

"Müdür beyin yeşil kürkü,..."
"Erkilet var pazar var da, yavrum sende nazar var,..."
"Öğretmene varamadım, naylon çorap geyemedim,
 abum abum gız abum,
 sebebim sensin abum,..."

(Kıta aralarında dorinam dorinam dorinam dorininam şeklinde yazıya dökebileceğimiz elektrosaz seslerini de çıkarttığımı belirtmem gerek, ki ortamı gözünüzde daha bi hd canlandırabilesiniz)

Neyse efendim, tam Güneşli sapağına gelmiştim ki sevgilim için beste yapmak geldi içimden. Şöyle özgün, farklı bir tınısı olan, sözleri sanki ilk defa söylenmiş sözler gibi, ne bileyim, romantik, ruhu okşayan, pamuk gibi bir şarkı işte.

Bir futbol taraftarının bütün romantizmiyle arabanın içinde "yeni beste şak şak şak, yeni beste şak şak şak,..." diye orta şiddette bir sesle bağırmaya başladım. Kısa bir duraklamanın ardından "önce dinle şak şak şak, önce dinle şak şak şak" uyarısını yaptıktan sonra "ooooooooooooooo 1 2 3" diyerek bestemi çığırmaya başladım;

"Benim aşkım,
canım aşkım,
beni al kollarına,
kucağında okşa beni,
şarkılar söyle bana"


...

Kendimle gurur duyuyorum. Genel müdürüm ben, mühendisim, bunca yıldır ülke ekonomisine kazandırdığım milyonlarca dövizler oldu hamdolsun, ama hiçbir yönümle bu kadar gurur duymamıştım. Şu satırları yazarken gururum daha da irtifa kazanıyor. Seviyom uleeen kendimi.

Meraklısına not: Bestemi sevgilime yolladım. Bu yazıyı yazarken henüz cevap gelmemişti. Melodisini mi çıkaramadı acaba?

                                                                                                                                                

Yorumlar (1)Add Comment
...
yazan: dalalar, Aralık 02, 2008
Yao Ming ile bir akrabaliginiz var midir sayin Yase Ming? smilies/grin.gif


busy